Podstawki wahliwe norelem
Podstawki wahliwe są ważnymi komponentami w różnych zastosowaniach, w których istotne jest zredukowanie wibracji i kontrola ruchu. Norelem oferuje szeroką paletę podstawek wahliwych, wyróżniających się różnymi wersjami i materiałami, aby sprostać indywidualnym wymaganiom.
Jakie są podstawki wahliwe?
Podstawki wahliwe ze spłaszczoną kulką
Materiały podstawek wahliwych norelem
Czym jest podstawka wahliwa?
Jak działa podstawka wahliwa?
Cechy szczególne regulowanej podstawki wahliwej
Kiedy używane są regulowane podstawki wahliwe?
Jakie są regulowane podstawki wahliwe?
Różne wersje podstawki wahliwej norelem
Nasze podstawki wahliwe są dostępne z różnymi wielkościami gwintu, powierzchniami mocowania oraz z różnymi średnicami zewnętrznymi. Można wybierać powierzchnie przyłożenia żłobkowane, perliste, gładki i chropowate.
Wielkości gwintu sięgają przy tym od M3 przez M4, M5, M6, M8, M10; M12, M16, M20 do M24.
norelem oferuje nakładki w różnych wersjach. W tym podstawki wahliwe z pierścieniem uszczelniającym lub kątem wychyłu, regulowane bądź samopowrotne podstawki wahliwe. Różnorodność umożliwia znalezienie właściwego rozwiązania do konkretnych wymagań.
Zastosowanie pierścieni uszczelniających w podstawkach wahliwych pomaga przy tym w skutecznym pochłanianiu i minimalizowaniu ruchów oraz drgań. Ponadto o-ring utrzymuje kulkę i zapobiega przedostawaniu się brudu oraz cząstek obcych.
Podstawki wahliwe z kątami wychyłu mogą być ustawiane, aby umożliwić precyzyjne wyrównanie i pozycjonowanie. A asortymencie norelem znajdują się podstawki z kątem wychyłu 12°, 14° i 20°.
Podstawki wahliwe ze spłaszczoną kulką
Podstawki wahliwe ze spłaszczoną kulką są specjalnym rodzajem podstawek wahliwych. Mają specjalną formę przegubu kulowego lub łożyska kulowego. Zamiast całkowicie okrągłej kuli mają kulę ze spłaszczoną powierzchnią. Jest ona umieszczana w specjalnym wycięciu lub gnieździe w budowie podstawki wahliwej.
Podstawki wahliwe ze spłaszczoną kulką są używane często w zastosowaniach, w których wymagana jest ograniczona dokładna swoboda ruchu w określonym kierunku, natomiast w innych kierunkach zachowana jest stabilna pozycja.
Materiały podstawek wahliwych norelem
W odniesieniu do materiałów, norelem oferuje podstawki wahliwe z różnych wysokiej jakości materiałów, w tym stali nierdzewnej, stali i stali ulepszonej cieplnie. Różnorodność materiałów zapewnia, że podstawki spełniają konkretne wymagania danego zastosowania oraz umożliwiają długą trwałość i dużą wydajność.
Podstawki wahliwe ze stali są wytrzymałe. Twardość stali jest doskonale przystosowana do użycia w konstrukcjach nośnych.
Podstawki wahliwe ze stali nierdzewnej w przeciwieństwie do podstawek ze stali są odporne na korozję i temperaturę. Wyróżniają się one długotrwałością oraz przewodnością.
Stal ulepszona cieplnie ma również większą trwałość. Wraz ze wzrostem temperatury trwałość stali ulepszonej cieplnie jednak się obniża, dlatego podstawki ze stali ulepszonej cieplnie nie są odpowiednie do zastosowań w wysokich temperaturach.
Czym jest podstawka wahliwa?
Podstawka wahliwe jest specjalnym urządzeniem stosowanym w różnych przypadkach użycia do izolowania i kontrolowania ruchów oraz wibracji. Podstawka wahliwa wyrównuje nierówne lub nierównoległe powierzchni. Urządzenie jest najczęściej stosowane jako ogranicznik, podstawka lub element dociskowy. Ponadto nadaje się do montażu w elementach mocujących.
Podstawka wahliwa jest wykonana z obudowy zawierającej ruchomy element, który przyjmuje i tłumi drgania. Przeznaczona do uniwersalnego stosowania i jest używana w licznych branżach oraz sytuacjach. Możliwości zastosowania podstawek wahliwych w przemyślnie są różnorodne – jako element pośredni w elemencie pośrednim w przypadku automatycznych detali bądź do obróbki odlewów. Można je stosować do zaciskania obiektów, mocowania lub podpierania, nawet jeśli ich powierzchnie nie są ustawione równolegle względem siebie.
Jak działa podstawka wahliwa?
Sposób działania podstawki wahliwej polega na zasadzie pochłaniania ruchu. Jeśli na podstawkę wahliwą działa drganie lub ruch, element wewnętrzny porusza się w obudowie i pochłania energię kinetyczną. Powoduje to tłumienie drgania lub ruchu i nie są one przenoszone do otaczającą strukturę.
Cechy szczególne regulowanej podstawki wahliwej
Regulowane podstawki wahliwe zapewniają dodatkowy wymiar dostosowania i kontroli. Umożliwiają uzyskanie precyzyjnego wyrównania i pozycjonowania. Jest to przydatne w szczególności w zastosowaniach, w których wymagana jest dokładna regulacja .
Kiedy używana jest regulowana podstawka wahliwa?
Regulowane podstawki wahliwe są stosowane, kiedy wymagane jest precyzyjne wyrównanie lub nachylenie w celu uzyskania optymalnej wydajności. Te regulowane rozwiązania zapewniają elastyczność i umożliwiają użytkownikom dostosowanie systemów do konkretnych wymagań.
Nie ma więc co się dziwić, że można je znaleźć w prawie wszystkich dziedzinach. Między innymi w budowie maszyn, budownictwie, budowie mostów oraz izolacji dźwiękoszczelnej.
Jakie są regulowane podstawki wahliwe?
Oprócz klasycznej regulowanej podstawki wahliwej asortyment norelem obejmuje regulowane podstawki wahliwe z pierścieniem uszczelniającym. Obejmuje on następujące produkty:
- podstawka wahliwa regulowana z pierścieniem uszczelniającym
- podstawka wahliwa regulowana z pierścieniem uszczelniającym i gniazdem sześciokątnym
- podstawka wahliwa regulowana z pierścieniem uszczelniającym i wymiennymi wstawkami
- podstawka wahliwa regulowana z pierścieniem uszczelniającym, wymiennymi wstawkami i gniazdem sześciokątnym
norelem jako kompetentny konsultant
Masz pytania dotyczące naszych różnorodnych produktów lub nie masz pewności, która podstawka wahliwa pasuje dokładnie do danego detalu?
Skontaktuj się z nami. W razie jakichkolwiek pytań do dyspozycji są doświadczone osoby z naszego zespołu.