norelem ustala – 02000
Grupa produktów 02000 firmy norelem jest podzielona na pięć kategorii:
- Podstawki wahliwe
- Kołki podporowe / ustalające
- Przedłużacze
- Nóżki pozycjonujące
- Elementy podporowe
Podstawki wahliwe
Podstawka wahliwa jest wykorzystywana do zaciskania, podpierania i mocowania elementów obrabianych. Niezależnie od tego, czy chodzi o element dociskowy, ogranicznik lub podporę – podstawka wahliwa jest wykorzystywana do najróżniejszych zastosowań w szerokim zakresie branż.
Oprócz podstawek wahliwych ze stali nierdzewnej, stali oraz stali ulepszanej cieplnie, asortyment norelem obejmuje także następujące produkty:
- Podstawki wahliwe z kątem wychyłu 14° i 20°
- Podpory z pierścieniem uszczelniającym
- Podstawki wahliwe samopowrotne
- Podstawki wahliwe z kątem wychyłu 20°
- Regulowane podstawki wahliwe
- Podstawki wahliwe nastawne z pierścieniem uszczelniającym, wymiennymi wstawkami i gniazdem sześciokątnym
Podczas gdy proste podstawki wahliwe znajdują zastosowanie w różnych branżach, podstawki wahliwe z pierścieniem uszczelniającym zapewniają niezawodny i równomierny ruch przedmiotów obrabianych.
Ponadto pierścień uszczelniający chroni przed wnikaniem ciał obcych i brudu, gwarantując ruch bez zakłóceń.
Samopowrotne podstawki wahliwe imponują swoją elastycznością, ponieważ powierzchnia wsporcza samoczynnie powraca do pozycji wyjściowej. Zapobiega to zakleszczeniu lub przekręcaniu kulki i sprawia, że punkt wsporczy zachowuje swoje zdefiniowane położenie wyjściowe.
Kołki podporowe / ustalające
Oba rodzaje kołków służą do optymalnego pozycjonowania elementów obrabianych i ułatwiają proces łączenia.
Kołki podporowe są wykorzystywane jako podpory elementów obrabianych i przyrządów. Zaletą kołków podporowych jest możliwość punktowego kształtowania przedmiotów obrabianych.
Kołki ustalające służą natomiast do pozycjonowania elementów przyrządów w otworach i elementach obrabianych. Kołki ustalające wg DIN 6321 są wykorzystywane do ustalania części, które mają być pozycjonowane w jednym kierunku. W szczególności spłaszczona konstrukcja kołków ustalających wg DIN 6321 pomaga skompensować tolerancje w wymiarach odstępów pomiędzy kilkoma otworami.
Obok standardowych wersji kołków podporowych i ustalających, asortyment elementów standardowych norelem obejmuje także produkty takie jak kołki podporowe z gwintem lub czopem pozycjonującym i tuleje montażowe do kołków ustalających.
Przedłużacze
Przedłużacze zwiększają zasięg różnych elementów łączących, takich jak dociski sprężynowe, śruby podpierające i nóżki. Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem przedłużaczy jest przedłużanie.
Asortyment marki norelem obejmuje Przedłużacze ze stali ulepszanej cieplnie oraz stali nierdzewnej o wielkości gwintu w zakresie M5 – M16.
Nóżki pozycjonujące
Nóżki pozycjonujące to nóżki mocowane do elementów obrabianych, maszyn lub mebli w celu ich stabilizacji i zapobiegania ślizganiu się części.
Komponenty te są używane także do pozycjonowania oraz podpierania części i znajdują zastosowanie przede wszystkim w budowie maszyn i urządzeń.
Nóżki pozycjonujące są dostępne w różnych rozmiarach (do gwintów M6 – M20) i kształtach, a ich korpusy wykonane są z różnych rodzajów stali. Rozróżnia się następujące materiały wykonania powierzchni ustalającej lub wsporczej:
- Stop twardy
- POM
- Stal
Obok stopek wahliwych dostępne są także nóżki pozycjonujące o średnicy powierzchni wsporczej od 6 mm do 36 mm oraz z powierzchnią wsporczą lub ustalającą w wersji żłobkowanej, płaskiej lub okrągłej.
Elementy podporowe
Elementy podporowe są wykorzystywane w zakładach produkcyjnych do stabilizacji i zabezpieczania maszyn i instalacji oraz pojedynczych elementów obrabianych. Chronią one przed wibracjami i wstrząsami powstającymi wskutek pracy maszyny.
Ta zawierająca 43°rodziny produktów kategoria jest największa w systemie elementów standardowych norelem 02000. Obok elementów podporowych takich jak śruby podpierające, nóżki magnetyczne i podkładki mocujące, do kategorii tej należą także wkładki i nasadki oraz dźwigniki śrubowe.
Dźwignik śrubowy jest wykorzystywany do podpierania i stabilizowania przedmiotów obrabianych lub innych części. W związku z tym są określane jako elementy ustalające.