Sprężyste elementy dociskowe norelem
Obszerny asortyment norelem obejmuje różne elementy manipulacyjne, w tym zatrzaski trzpieniowe. Elementy manipulacyjne są stosowane w prostszym użyciu zaciskowym i w pracach związanych z zatrzaskiwaniem.
Zatrzaski trzpieniowe pełnią istotną funkcję, przyjmując siły naciskowe i jednocześnie zapewniająca określoną elastyczność lub sprężynowanie. To umożliwia z jednej strony dokładne pozycjonowanie części w maszynach i narzędziach, a z drugiej kompensację ruchów przy obciążeniu bądź wibracjach.
Te komponenty specjalne zapewniają w produkcji precyzję i długotrwałość. W znacznym stopniu przyczyniają się do minimalizowania zużycia przedmiotów obrabianych i maszyn.
Czym są zatrzaski trzpieniowe?
Jak działa zatrzask trzpieniowy?
Do czego stosowany jest zatrzask trzpieniowy?
Przykłady zastosowania zatrzasków trzpieniowych
Zatrzaski trzpieniowe i ich wykonania
Szczegóły dotyczące zatrzasków trzpieniowych
Materiały zatrzasków trzpieniowych
Jakie są normy DIN w zatrzaskach trzpieniowych?
Czym są zatrzaski trzpieniowe?
Zatrzaski trzpieniowe, znane również jako sprężynowe elementy dociskowe lub kulowe elementy dociskowe, są normowanymi elementami manipulacyjnymi, stosowanymi trwale do blokowania.
Składają się one ze śruby drążonej lub tulei wciskanej, która zawiera wbudowaną sprężynę i kulę lub sworzeń. Te komponenty oferują dużą precyzję oraz powtarzalność. Aby użyć zatrzasku trzpieniowego, wymagany jest pasujący gwint lub odpowiedni otwór. Po wkręceniu lub wciśnięciu element dociskowy pozostaje na stałe na swoim miejscu.
Zatrzaski trzpieniowe są elementami mechanicznymi, stosowanymi w różnych przypadkach użycia. Do przyjmowania lub wywierania nacisku, zabezpieczania rzeczy lub pozycjonowania. Wyróżniają się właściwościami sprężynowania. Umożliwiają on ściąganie lub rozciąganie, aby reagować na siły zewnętrzne.
Jak działa zatrzask trzpieniowy?
Przed użyciem elementu dociskowego powinien on zostać prawidłowo zamontowany.
Zatrzaski trzpieniowe norelem są dostępne w wersji wciskanej i wkręcanej. Do wciskania elementu dociskowego można użyć palca, dłoni lub zwykłego urządzenia montażowego pomocniczego. Element dociskowy jest wówczas wciskany w przewidziany otwór ustalający. Do wkręcania odpowiedni jest specjalny klucz montażowy do sprężynowych zatrzasków trzpieniowych.
Po zakończeniu montażu zatrzaski trzpieniowe umożliwiają bezpieczne mocowanie różnych elementów w zdefiniowanej pozycji ze sobą. Element dociskowy składa się z tulei i trzpienia lub kuli, które są otoczone przez sprężyną.
W zastosowaniu element jest zabierany przez zatrzaski trzpieniowy, natomiast po przeciwnej stronie znajduje się rowek lub otwór, w który wsuwa się element blokujący. Przesuwający się obok element, jak na przykład trzpień montażowy, może zostać zabezpieczony przez zatrzaski trzpieniowe, w związku z czym w sworzniach wykonane są rowki.
Po zatrzaśnięciu kulowe elementy dociskowe utrzymują odpowiednie elementy dostatecznie mocno, aby zachować pozycję względem siebie w razie wibracji.
Jeśli elementy zostaną aktywnie przesunięte z pozycji zatrzaskowej, kula sprężynowego elementu dociskowego wciśnie się w tuleję i zluzuje blokadę. Kiedy nacisk osłabnie, kula wróci do początkowej pozycji. Takie działanie umożliwia mocowanie przedmiotów obrabianych, pozycjonowanie lub zabezpieczanie.
Ważne przy funkcji zatrzasków trzpieniowych jest znaczenie siły sprężyny. Zatrzaski trzpieniowe są dostępne z różną siłą sprężyny.
W zależności od wymagań poszczególnych zastosowań należy wybrać odpowiednią siłę sprężyny zgodnie z siłami działającymi na przedmiot obrabiany. Do zastosowań standardowych z mniejszymi lub lżejszymi elementami z reguły wystarcza lekka siła sprężyny lub standardowa siła sprężyny.
Elementy dociskowe ze zwiększoną siłą sprężyny wytwarzają większą siłę nacisku, co jest szczególnie korzystne, jeśli w sytuacjach z ciężkimi elementami lub w otoczeniach o szczególnie dużych wibracjach wymagana jest większa siła mocująca lub silniejszy nacisk.
Do czego stosowany jest zatrzask trzpieniowy?
Do typowych przypadków użycia zatrzasków trzpieniowych należą:
- Blokowanie (zaciskanie i utrzymywanie) elementów regulacyjnych
- Pozycjonowanie przedmiotów obrabianych
- Zabezpieczanie komponentów przyrządów
- Utrzymanie pozycji części przez zatrzaśnięcie mechanizmów
Przykłady zastosowania zatrzasków trzpieniowych
Ze względu na szeroką paletę kombinacji materiałów zatrzaski trzpieniowe norelem nadają się do niemal wszystkich obszarów i zastosowań.
Zatrzaski trzpieniowe są stosowane w różnym obszarach przemysłowych, w tym w budowie narzędzi i maszyn, mechanizmach precyzyjnych, produkcji elektroniki, lotnictwie i kosmonautyce oraz w technologii medycznej. W tych gałęziach przemysłu te komponentu zapewniają dokładne pozycjonowanie i blokadę elementów.
Zatrzaski trzpieniowe są stosowanej również w urządzeniach domowych, takich jak regulatory obrotowe pralek i w sektorze samochodowym w uchwytach napojów.
Zatrzaski trzpieniowe i ich wykonania firmy norelem
Oferujemy szeroką paletę zatrzasków trzpieniowych w różnych wykonaniach, aby sprostać różnorodnym wymaganiom w przemyśle. Elementy dociskowe są dostępne w różnych wielkościach i materiałach, aby sprostać różnym zastosowaniom.
Nasz asortyment obejmuje zatrzaski trzpieniowe z kulą oraz ze sworzniem.
Wersja z kulą obejmuje sprężyny i kulę umieszczone w tulei. Sprężyna powoduje wytworzenie nacisku, a kula służy przy tym jako punkt styku i blokady. Wykonanie z kulą umożliwia szybką i precyzyjną regulację części, aby zamocować je w żądanej pozycji. Zapewnia to doskonałą precyzję i spójność wykonania. Zatrzask trzpieniowy z kulą jest odpowiedni do zwykłego zaciskania i zatrzaskiwania.
W przeciwieństwie do tego zatrzaski trzpieniowe ze sworzniem są wyposażone w sworzeń na końcu tulei. Trzpień dociskowy może zostać wstawiony w odpowiedni otwór lub otwór wiercony w innych elementach, aby uzyskać zamierzone pozycjonowanie bądź mocowanie. Ten rodzaj mocowania jest określany jako blokada.
Wybór między zatrzaskami trzpieniowymi z kulą lub sworzniem jest zależny od konkretnych wymagań zastosowania oraz preferencji konstrukcyjnych. Obydwa warianty zapewniają precyzję i powtarzalność podczas pozycjonowania elementów, a na ich wybór może wpływać, jaka forma jest lepiej przystosowana w specjalnym przypadku użycia.
Często zatrzaski trzpieniowe z kulą lub elementem dociskowym są niepotrzebnie wyszukiwane jako trzpienie gwintowane, wkręty bez łba lub wkręty dociskowe z kulą bądź trzpieniem dociskowym. Istotne jest zrozumienie, że są to różne kategorie elementów mocujących i złącznych. Elementy dociskowe są specjalnymi elementami przeznaczonymi do przyjmowania lub wywierania sił docisku w celu pozycjonowania, wyrównywania lub mocowania elementów. Różnią się one znacznie funkcją i formą od trzpieni gwintowanych, wkrętów bez łba lub wkrętów dociskowych.
Szczegóły dotyczące zatrzasków trzpieniowych
Niektóre zatrzaski trzpieniowe mają zabezpieczenie gwintu zapobiegające przypadkowemu poluzowaniu elementu dociskowego. To zabezpieczenie gwintu wyróżnia się nacięciem, w którym znajduje się elastycznie odkształcalna wkładka nylonowa. Instalacja wykonywana jest za pomocą tradycyjnego rowka lub klucza imbusowego.
Asortyment norelem obejmuje zatrzaski trzpieniowe według normy i oferuje je w powszechnych wielkościach jak M5, M6, M8, M10 i M12 an.
Jeśli jednak stosowana jest bardzo dokładna blokada odporna na ścieranie, można zastosować gniazda do zatrzasków. Do tego odpowiednie jest połączenie zatrzasku trzpieniowego ze wzmacnianym naciskiem na sprężynę i gniazdem do zatrzasków.
Aby zapewnić maksymalną różnorodność, zatrzaski trzpieniowe dostępne są w różnych materiałach. Należy pamiętać, że wiele wersji nie jest wykonanych całkowicie z takiego samego materiału, lecz tuleje i kule lub trzpienie wyprodukowane z różnych materiałów. Dzięki połączeniu różnych materiałów powstają liczne warianty, z których można wybrać pasujący produkt do danego zastosowania.
Materiały zatrzasków trzpieniowych
Sprężynowe zatrzaski kulkowe z tworzywa sztucznego wyróżniają się lekkością i efektywnością kosztową. Są odporne na korozję i przystosowane do użycia na zewnątrz lub w otoczeniach z pryskającą wodą bądź z dużą wilgotnością powietrza.
Zatrzaski trzpieniowe z tulejami lub kule ze stali są przeznaczone do zastosowań, w których występują wysokie siły lub trudne warunki zewnętrzne. Dzięki wykonaniu ze stali są one bardzo stabilne i odporne na temperaturę, co umożliwia zastosowania w wyższych zakresach temperatur.
Zatrzaski trzpieniowe z części ze stali nierdzewnej wyróżniają się odpornością na korozję. Są one również odporne na temperaturę i°lżejsze od porównywalnych modeli ze stali, dzięki czemu nadają się do wyższych temperatur oraz do do zastosowań na zewnątrz.
Kule zatrzasków trzpieniowych z ceramiki są bardzo odporne na temperaturę oraz na chemikalia. Wykazują one ponadto niewielkie zużycie i dlatego są idealne do zastosowań z wysoką prędkością taktów.
Jakie są normy DIN w zatrzaskach trzpieniowych?
Normy DIN (niemieckie normy przemysłowe) są specyficznymi normami, określającymi wymagania dla różnych produktów przemysłowych i procesów.
Dla sprężynowych zacisków trzpieniowych obowiązują w zależności od wykonania i przeznaczenia różne normy DIN.
Niektóre z właściwych norm DIN dla zatrzasków trzpieniowych to DIN 2093 (elastyczne krążki), DIN 1481 (kołki sprężyste z rowkiem) i DIN 6319 (trzpienie dociskowe).
Te normy definiują wielkości, tolerancje i specyfikacje techniczne, aby zapewnić, że zatrzaski trzpieniowe odpowiadają standardom jakości i wydajności.